تجهیزات پسیو فیبر نوری

شامل انواع پچ کورد، پیگتیل، آداپتور، کانکتور و کاست های فیبر نوری و …

پچ کورد فیبر نوری:

پچ کورد کابلی است که دستگاه ها را به هم متصل می کند تا اطلاعات بین آنها عبور کند و یک راه معمول نصب و راه اندازی اتصالات سیمی بین دستگاه ها مثل اتصال تلویزیون به یک digital cable box با استفاده از coaxial cable می باشد. پچ کورد ها برای انتقال هر نوع سیگنالی مانند سیگنال های تلویزیون، رادیو یا شبکه کامپیوتری استفاده می شوند.
پچ کورد فیبر نوری که جامپر فیبر هم نامیده می شود یک نوع کابل است که از نور برای انتقال سیگنال ها با سرعت فوق العاده بالا استفاده می کند که افت خیلی کمی دارد. با توجه به این ویژگی، پچ کورد فیبر نوری به طور معمول یک راه مطمئن برای انتقال اطلاعات است.
پچ کورد های فیبر نوری، یک کابل فیبر نوری می باشند که در هر دو انتها به کانکتور ها متصل شده است و اجازه می دهد به سرعت و به راحتی به CATVV و سوئیچ نوری یا تجهیزات ارتباطی دیگر متصل شود.
این پچ کوردها در شکل ها و طول های مختلف، معمولا در متراژهای ۱۰،۵،۳،۲،۱۱ عرضه می شوند و همچنین در دو سر پچ کورد متناسب با کاربرد آن در شبکه کانکتورهای مختلفی قرار میگیرد و گاهی ممکن است کانکتورهایی که در دو سر یک پچ کورد قرار گرفته با هم متفاوت باشند.
پچ کورد فیبر نوری دارای مشخصات زیر می باشد:
• اتلاف وارده پایین
• اتلاف برگشتی بالا
• تکرارپذیری خوب
• تبادل خوب
• سازگاری عالی با محیط زیست
این پچ کورد ها برای اتصال CATVV، شبکه های ارتباطی، شبکه های فیبر کامپیوتر و تجهیزات تست فیبر استفاده می شوند و همچنین دارای کاربردهایی شامل اتاق ارتباطات، FTTH، LAN، FOS (fiber optic sensor )، سیستم ارتباطی فیبر نوری، تجهیزات انتقال دهنده و متصل کننده فیبر نوری و …می باشند.
با توجه به فیبر نوری که در شبکه بکار رفته است (single mode/ multi mode) نوع پچ کورد مورد نیاز مشخص می شود.
انواع اسپلیترها را که با ابعاد ۲متری و ۱٫۵ متری و … می باشند، نمونه موجود در شکل زیر نمایش داده شده است: 

Patch cord LC-SC Duplex 2.00mm 3m

 

آداپتور فیبر نوری:

آداپتور فیبر نوری یک وسیله کوچک می باشد که برای اتصال فیبر های نوری به همدیگر استفاده می شود به بیان دیگر دستگاه واسطی است که معمولا در پچ پنل فیبر نوری جهت اتصال پچ کورد و کانکتور انتهای فیبر نوری قرار می گیرد و بطور کلی به دو صورت Simplex و Duplex با شماره شناسه FRN-AD عرضه می شود. این آداپتورها اشکال مختلفی دارند اما همگی در خدمت یک هدف مشترک هستند. آداپتور فیبر نوری به کابل های فیبر نوری اجازه ی متصل شدن به همدیگر به تنهایی یا ارتباط همزمان چند فیبر در شبکه های بزرگتر را می دهد.
معمول ترین استفاده آداپتور فیبر نوری اتصال دو کابل فیبر نوری به یکدیگر می باشد. اتصال دو کابل به همدیگر می تواند به دو دستگاه اجازه ی برقراری ارتباط از راه دور از طریق ارتباط مستقیم با خط فیبر نوری را بدهد.
تعدادی از این آداپتور ها برای اتصال ۳ یا ۴ کابل به همدیگر استفاده می شوند.
آداپتور ها بسته به نوع آرایش دو کابل که می خواهند به هم متصل شوند در اشکال مختلفی در دسترس هستند. اگر اتصال کابل ها همگی به یک شکل باشند، می توان از آداپتورهایی با ورودی مربعی، مستطیلی یا دایره ای استفاده کرد. این آداپتور ها دارای دو یا تعداد بیشتری از اتصالات مادگی می باشند که کابل فیبر نوری می تواند به آن متصل شود.
وقتی نیازاست تا دو نوع کابل مختلف را به هم متصل کنید لازم است از آداپتور هایی استفاده کنید که هایبرید نامیده می شوند. این آداپتورهای هایبرید برای اتصال این دو نوع کابل فیبر نوری طراحی شده اند. آداپتور های هایبرید انواع مختلفی دارند و لازم است قبل از خرید آن از نوع کابل های فیبر نوری که می خواهید به هم متصل کنید مطلع باشید.

      

SC SX Adapter                                              SC DX Adapter

OTO یا Optical Telecom Outlet:

OTO with SC Adapter

OTB یا Optical Termination Box:

OTB with ۳۲ Port

پیگتیل فیبر نوری:

پیگتیل کابل فیبر نوری است که یک سر آن کانکتور متصل شده و سر دیگر آن به کابل فیبر نوری دیگری فیوژن می شود.
پیگتیل ها در انواع ۱۲، ۲۴ و ۴۸ و به صورت داپلکس و سیمپلکس با کد شناسه FRN-PIG ارائه می شوند.

Pigtail SC 0.9mm Cable 1.5m

SC Fast Connectors:

          

                                                                             SC Connector SM-DX                      SC Connector APC                             SC Connector MM

Cassette Splitters:

         

   Cassette Splitter 1:16                                                    Cassette Splitter 1:8